27/lut/2023
13/sty/2024

Historia Katedry i Zakładu Biofizyki.

W 1948 r. w Śląskiej Akademii Lekarskiej w Rokitnicy Bytomskiej powstała Katedra i Zakład Fizyki. Jej organizatorem i pierwszym kierownikiem był dr Marian Puchalik. Na swoją działalność Katedra otrzymała pomieszczenia szpitalne dawnej Spółki Brackiej, wyposażone w instalację gazową, elektryczną i wodną. W dniu 20 listopada 1948 r. w Katedrze rozpoczęły się zajęcia dydaktyczne z fizyki medycznej, na które składały się wykłady i ćwiczenia laboratoryjne.

W 1966 r. w miejsce dotychczasowej fizyki lekarskiej wprowadzono przedmiot biofizykę. Zmianę tę wprowadzono z powodu konieczności zapoznania przyszłych lekarzy z biofizycznymi podstawami procesów zachodzących w żywych organizmach, z biofizycznymi podstawami skomplikowanych metod diagnostycznych i terapeutycznych oraz z biofizycznymi mechanizmami wpływu na organizm czynników fizycznych takich jak promieniowanie jonizujące, promieniowanie elektromagnetyczne, hałas, wibracje itd.

W 1971 r. Katedrę włączono do powstającego Instytutu Chemii i Fizyki Medycznej i przemianowano na Zakład Biofizyki. Pracownicy tego Zakładu prowadzili zajęcia dydaktyczne z biofizyki oraz matematyki wyższej i statystyki. Przez rok Zakładem kierował doc. dr hab. Jan Grzesik, zaś w latach 1972 – 1982 doc. dr Franciszek Kumaszka.

W roku akademickim 1973/1974, w wyniku kolejnej reorganizacji Zakład Biofizyki włączono do Instytutu Biologiczno-Fizjologicznego. Strukturę Instytutu zlikwidowano jednak w roku 1981 i powstała Katedra i Zakład Biofizyki. W pierwszej połowie 1981 r. zapadła decyzja o powołaniu do życia Katedry i Zakładu Biofizyki Lekarskiej na Wydziale Lekarskim w Katowicach.

W 1982 r. doc. dr Franciszek Kumaszka przeszedł na emeryturę, a funkcję p.o. kierownika powierzono adiunktowi Katedry, dr Aleksandrowi Sieroniowi.

W kwietniu 1983 r. powierzono funkcję kierownika Katedry i Zakładu Biofizyki. Prof. dr hab. Bolesławowi Turczyńskiemu. Prof. dr hab. Bolesław Turczyński pełnił funkcję kierownika Katedry i Zakładu Biofizyki do dnia 30 września 2002 r.

Od roku akademickiego 1993/1994 pracownicy Katedry prowadzą - oprócz zajęć z biofizyki - również zajęcia z informatyki i statystyki medycznej. Na potrzeby tych przedmiotów konieczne stało się opracowanie skryptów.

Ze względu na brak samodzielnego pracownika nauki, Katedra była pozbawiona kierownika od października 2002 r. do lutego 2003 r. Na p.o. kierownika powołana została wówczas Pani dr hab. Barbara Pilawa, pracownik Wydziału Farmaceutycznego ŚAM. Funkcję tę pełniła przez trzy lata.

W dniu 1 kwietnia 2007 r. dr hab. Karol Monkos został powołany na stanowisko kierownika Katedry i Zakładu Biofizyki. W październiku 2017 dr hab. Karol Monkos przeszedł na emeryturę, kierownikiem Katedry został dr hab. n. med. Sławomir Grzegorczyn.

W kategorii: